Toewijzing claim op schilderij uit Museum Het Valkhof te Nijmegen
Artikel5 augustus 2015
De Restitutiecommissie heeft een bindend advies uitgebracht over een claim op een schilderij in Museum Het Valkhof in Nijmegen.
DEN HAAG – De Restitutiecommissie heeft de minister van OCW geadviseerd een claim op een schilderij van Salomon Koninck uit de Rijkscollectie af te wijzen. Het advies is overgenomen door de minister.
Het advies betreft het schilderij Oude man met baard van de kunstenaar Salomon Koninck (1609-1656), dat deel uitmaakt van de Nederlands Kunstbezit-collectie en dat zich bevindt in het depot van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed.
Het schilderij is in het begin van de Tweede Wereldoorlog door de kunsthandel Firma D. Katz te Dieren verkocht aan de Duitser Alois Miedl, die kort daarvoor de Amsterdamse kunsthandel J. Goudstikker N.V. had overgenomen. Het schilderij is vervolgens doorverkocht aan een kunstinkoper voor Adolf Hitlers zogenoemde Führermuseum. In een tentoonstellingscatalogus van Katz uit 1939 werd bij het schilderij van Salomon Koninck als vroegere collectie onder meer ‘Stettiner, Parijs’ genoemd, waarmee volgens verzoekers de joodse familie Stettiner en/of kunsthandel Stettiner et Cie. te Parijs werd bedoeld. Bij onderzoek van de Restitutiecommissie is geen informatie gevonden over het moment waarop het schilderij uit het bezit van ‘Stettiner, Parijs’ is geraakt.
De Restitutiecommissie concludeert dat het eigendomsrecht van de familie Stettiner en/of kunsthandel Stettiner et Cie. te Parijs gedurende de voor het restitutieverzoek relevante periode niet in hoge mate aannemelijk is en adviseerde de minister van OCW daarom om de claim van verzoekers op het kunstwerk af te wijzen.
Sinds januari 2002 heeft de Adviescommissie Restitutieverzoeken Cultuurgoederen en Tweede Wereldoorlog 132 adviezen uitgebracht en werden 153 claims aan haar voorgelegd. De commissie staat sinds 1 januari 2009 onder voorzitterschap van Willibrord Davids.
Relevant advies: Stettiner
Blijf op de hoogte van alle nieuwe adviezen en ontwikkelingen binnen de Restitutiecommisse
Actueel
5 augustus 2015
De Restitutiecommissie heeft een bindend advies uitgebracht over een claim op een schilderij in Museum Het Valkhof in Nijmegen.
14 maart 2014
De Restitutiecommissie heeft minister Bussemaker van OCW geadviseerd twee in de Tweede Wereldoorlog onvrijwillig verkochte schilderijen terug te geven aan de erfgenaam van de joodse eigenaar.
6 januari 2020
De Restitutiecommissie heeft de Minister van OCW geadviseerd veertien stukken Meissen servies terug te geven aan de erfgenamen van de oorspronkelijke Duitse eigenaar Herbert Gutmann.